Miasta żywiecczyzny – Wisła, Maków Podhalański

Wisła do przepiękne miasteczko położone w Beskidzie Śląskim, które słynie z cudownych widoków, wspaniałych tras turystycznych, obiektów sportowych, zabytków, a także swą popularność zawdzięcza Adamowi Małyszowi, najsłynniejszemu polskiemu skoczkowi narciarskiemu. Z pewnością w tej miejscowości nie można się nudzić, w związku z tym, iż nie brakuje tam wielu atrakcji. Co warto zobaczyć w Wiśle?

Przede wszystkim, na uwagę zasługuje Zameczek Myśliwski Habsburgów, który został wzniesiony w XIX w. w stylu alpejskim. Oczywiście, do czasu I wojny światowej służył jako schronienie podczas polowań, następnie został przekształcony w schronisko górskie. Obecnie znajduje się przy ul. Lipowej, gdzie został przeniesiony z przełęczy Przysłop i pełni funkcję siedziby PTTK. Oprócz tego, będąc w Wiśle, koniecznie trzeba się udać do Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskeigo, które znajduje się w drewnianej karczmie pochodzącej z wieku XVIII. Nie ulega wątpliwości to, iż głównym celem ekspozycji muzealnych jest przybliżenie tradycji Śląska Cieszyńskiego, a także ukazanie rodzinnego folkloru. Wśród cudownych eksponatów możemy podziwiać wyroby z ceramiki i fotografie.

Poza tym, warto tu wspomnieć o Parku Kopczyńskiego, w którym to mieści się wspaniały amfiteatr, w którym to na początku sierpnia odbywają się imprezy w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Ponadto ogromnym zainteresowaniem cieszy się skocznia narciarska w Wiśle Malince, na której to rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Z pewnością, kolejną atrakcją tegoż miejsca jest grota solno-jodowa, która wyłożona jest solą z Morza Czarnego. Warto podkreślić to, iż jej projekt jest autorstwa Adolfa Szyszki – Bohusza oraz stanowi ona dar mieszkańców Śląska dla głowy państwa. Nie można także zapomnieć o zaporze na Jeziorze Czerniańskim oraz o wieży widokowej na Babiej Górze, z której można podziwiać przepiękne widoki.

Nie mniej urocze jest miasteczko Maków Podhalański zlokalizowane w Beskidzie Makowskim. Nie ulega wątpliwości to, iż ten zakątek jest wręcz idealnym punktem, z którego można rozpocząć wędrówkę górską choćby na Kamienną Górę, Ostrzysz czy Malinowski Gron. Ponadto, w Makowie Podhalańskim możemy podziwiać wiele zabytków, choćby Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, który też jest znany jako Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin. Warto podkreślić to, iż pochodzi z pierwszej połowy XIX w i utrzymany jest w stylu późnoklasycystycznym. Oczywiście, na uwagę zasługuje obraz Matki Bożej Makowskiej, który zlokalizowany jest ołtarzu głównym, a co najważniejsze został on ukoronowały przez papieża Jana Pawła II w 1979 w trakcie jego pierwszej pielgrzymki do kraju. Poza tym, ów kościół także posiada kaplicę w stylu barokowym.

Oprócz tego, godna uwagi jest również wczesnobarokowa Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, która odegrała ważną role w połowie XIX w., kiedy to dzięki modlitwom i procesjom przy niej zakończyła się nagle panująca w tym czasie epidemia. Kolejną atrakcją Makowa Podhalańskiego jest Izba Regionalna Towarzystwa Ziemi Makowskiej im. Emila Wacyka. Przede wszystkim, znajdują się tam dokumenty i fotografie dokumentujące historię miasta i okolic oraz dzieła rodzimych twórców.