Festiwal folklorystyczny Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej to festiwal folklorystyczny, który od 1964 roku niezmiennie odbywa się w sierpniu każdego roku w malowniczych miejscowościach beskidzkich takich jak: Żywiec, Wisła, Szczyrk, Oświęcim, Maków Podhalański. Trzeba wspomnieć o tym, iż swą tradycją nawiązuje do Święta Gór, które było organizowane w okresie przedwojennym. Warto podkreślić, iż za organizację tej imprezy odpowiedzialny jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Warto podkreślić to, iż do tych przepięknych zakątków przybywają nie tylko rodzimi twórcy, ale i artyści z całego świata, nawet zespoły z odległych Chin, Indii, Brazylii, Ekwadoru, Turcji czy Chorwacji oraz z sąsiedniej Słowacji i niedalekich Czech. Dlatego Tydzień Kultury Beskidzkiej to wspaniała szansa na zapoznanie się z odmienną kulturą, z której dotąd nie mieliśmy nic do czynienia i znamy ją tylko z książek lub z telewizji i Internetu.

Warto podkreślić to, iż festiwal odbywa się pod patronatem C.I.O.F.F., czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Tradycyjnej. Poza tym, należy wspomnieć o tym, iż jest to nie tylko najstarsza, ale i najdłużej trwająca tego typu zabawa na całym Starym Kontynencie. A swą popularność zawdzięcza  też głownie rewelacyjnej organizacji oraz  szeroko rozwiniętej bazie noclegowej, a także malowniczej przyrodzie, cudownym zabytkom i oczywiście przepysznym smakołykiem kuchni beskidzkiej i  już rozsławionym w świecie Piwie Żywieckim. Ponadto, podczas festiwalu panuje przyjazna atmosfera, gdyż mieszkańcy Beskidów są bardzo gościnni i zawsze chętnie służą pomocą turystom, a także z uśmiechem na twarzy przekazują im dzieje ziemi beskidzkiej, opowiadają ciekawe, a czasem bardzo zabawne lub straszne historie.

Nie ulega wątpliwości to, iż w trakcie festiwalu mają miejsce widowiskowe koncerty, pokazy tańca i śpiewu, które przyciągają wielu turystów do tychże miejscowości. Oprócz tego, w ramach imprezy odbywa się m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który ma miejsce w Żywcu. Przede wszystkim, podczas niego górale prezentują nie tylko tradycyjne stroje, ale i regionalne pieśni, skoczną muzykę, która jest gwarancją dobrej zabawy dla wszystkich przybyłych tam osób pragnących zapoznać się bliżej z tradycją góralską . Z pewnością godny uwagi jest także Festyn Istebniański w Istebnej czy Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, które są imprezami również imprezami organizowanymi w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Głównym ich zadaniem jest propagowanie twórczości rodzimych artystów.

Z pewnością, Tydzień Kultury Beskidzkiej jest ogromnym wydarzeniem dla mieszkańców Beskidów, gdyż dzięki niemu mogą propagować swój region, tradycyjne obyczaje, muzykę, jadło czy napoje, a co najważniejsze sprzyja on turystyce, dzięki której utrzymuje się wiele osób z tamtego regionu. Bez wątpienia, warto wziąć udział w tej imprezie, bowiem zapewnia ona świetną rozrywkę i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń na całe życie.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18070 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/tydzien-kultury-podhalanskiej/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/functions.php(3728): ob_end_flush() #2 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: sh in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435