Turystyka i rekreacja – aktywnie i sportowo lub spokojne podziwianie krajobrazów

Beskid Żywiecki nazywany też Beskidem Wysokim jest bardzo atrakcyjnym regionem dla turystów. Przede wszystkim, doskonale tam się czują amatorzy pieszych wędrówek, gdyż szlaki górskie są perfekcyjnie przygotowane, a co najważniejsze bardzo dobrze oznakowane, co ma niesamowite znaczenie, gdyż nietrudno o to, by zabłądzić w górach. Ponadto, szlaki posiadają różną skalę trudności, w związku z czym każdy turysta może dostosować go do swoich możliwości i kondycji, by pokonywanie kolejnych odcinków trasy stanowiło dla niego przyjemność, a nie było męczarnią. Oprócz tego, przy szlakach znajdują się liczne schroniska, w których można odpocząć, zjeść lub wypić coś ciepłego, a w razie potrzeby schronić się w nich przed burzą lub deszczem.

Kolejną zaletą Żywiecczyzny są bajeczne widoki, które rozciągają się ze szczytów górskich, dla których warto nawet cały dzień wędrować, gdyż nie można ich z niczym innym porównać. Do tego dochodzą jeszcze niesamowite okazy roślin i zwierząt, które można dostrzec na trasie. Ponadto, turyści, którzy uwielbiają wylegiwać się nad wodą mogą się udać nad jedno z jezior beskidzkich, gdzie miło spędzą czas, np. biorąc udział w rejsie statkiem. Z pewnością, nie tylko latem, ale i zimą bardzo często turyści przybywają do Żywca, gdzie mogą oddać się w pełni białemu szaleństwu na śniegu. Mowa tu nie tylko o precyzyjnie przygotowanych stokach dla wielbicieli narciarstwa i snowboardu, ale i słynnych kuligach, przejażdżkach skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem. Nie ulega wątpliwości to, iż niektórym osobom wiele frajdy sprawia spacer zaśnieżonymi uliczkami lub rzucanie się śnieżkami czy lepienie bałwana. Dlatego, coraz częściej wiele osób decyduje się na spędzenie zabawy sylwestrowej w Żywcu, gdyż na pewno nie można się tam nudzić.

Oczywiście, Beskid Żywiecki to nie tylko piękne szczyty, wspaniałe panoramy, zadziwiająca przyroda, ale i cudowne zabytki architektonicznie. Mowa tu o głownie o obiektach sakralnych powstałych setki lat temu, zamkach posiadających ciekawe dzieje czy licznych muzeach, które mają na celu przybliżenie turystom historii Żywiecczyzny, twórczości rodzimych artystów, regionalnych obyczajów. Ponadto warto wspomnieć o tym, iż turyści mogą miło spędzić czas podczas festiwalu muzycznego, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, na którym to mamy do czynienia z pokazem śpiewu i tańca, które są wykonywane przez twórców z całego świata. Oprócz tego, wspaniałą formą odpoczynku jest urlop w ośrodku uzdrowiskowym, gdzie można zadbać o piękny wygląd swego ciała, zażywając kąpieli nie tylko słonecznych, korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych czy z oferty SPA.

Nie ulega wątpliwości to, że Beskid Żywiecki jest jednym najpiękniejszych regionów nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, dlatego z roku na rok coraz więcej turystów przybywa na Żywiecczyznę, by spędzić tam miło czas z przyjaciółmi lub z rodziną czy bliską osobą.