Słynny Browar w Żywcu – tradycja piwowarstwa

Tradycja piwowarstwa na pięknej Żywiecczyźnie sięga średniowiecza, kiedy to w 1448 książę oświęcimski Przemysław potwierdził przywilej uprawy jęczmienia i warzenia piwa. Jednakże Browar Żywiec powstał dopiero w XIX w. za sprawą arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Trzeba wyraźnie podkreślić to, iż zakład został wybudowany od podstaw w podżywieckiej wiosce Pawlusie. Za początek działalności browaru uznaje się rok 1856, w którym to dokonano rejestracji przedsiębiorstwa, a co najważniejsze w tym czasie stworzono i rozprowadzono hektolitry wybornego piwa. Znakomitemu trunkowi nadano nazwę Piwo Żywieckie, które w skrócie określane jest Żywiec.

Z tego względu, iż od początków działalności przywiązywano ogromną wagę do tworzenia pozytywnego wizerunku browaru żywieckiego, z roku na rok zyskiwał on coraz większą rzeszę zwolenników, którzy zachwycali się jego wyszukanym smakiem. Przede wszystkim, w celach reklamowych browar nawiązał współpracę z kupcami, właścicielami hoteli, restauracji, w ramach której oferował im urządzenie lokalnych rozlewni, wyposażenie barów w aparaty do rozlewania piwa, kufle, dzbanki, beczki, kalendarze, serwetki, z logo firmy. Ponadto, Żywiec na świecie cenione jest jako doskonałe piwo, którego sekret kryje się w krystalicznie czystych wodach, na bazie których jest przygotowywane w oparciu o ściśle strzeżone receptury.

Z pewnością, ogromny sukces piwo Żywiec zawdzięcza w dużej mierze otwarciu się na rynek krajowy w latach 90 oraz zwiększeniu produkcji, ale przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości trunku. Oprócz tego dzięki współpracy z Heinekenem, Żywiec jest obecnie jedną z największych marek na świecie. Trzeba także powiedzieć o tym, iż corocznie w czerwcu pod patronatem Żywca odbywa się giełda briofilów. Nie ulega wątpliwości to, iż ta impreza posiada unikatowy charakter i przyciąga wielu miłośników browarnictwa nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Podczas wystawy mogą się oni wymienić spostrzeżeniami na temat sporządzania, przechowywania i oczywiście historii piwa. Ponadto, pasjonaci tego trunku prezentują na niej m.in. kufle, butelki, kapsle z minionych epok. Z pewnością, wielu wrażeń dostarcza również konkurs na warzenie piwa według domowych sposobów. Nie można także nie wspomnieć o tym, iż podczas tej giełdy można degustować różne rodzaje piwa. Natomiast osoby, które chcą szerzej poznaj historię tegoż trunku, muszą koniecznie się udać do interaktywnego Muzeum Browaru Żywiec, które znajduje się w centrum Kotliny Żywieckiej, a że posiada nowoczesną formułę, to  z pewnością przypadnie do gustu młodym ludziom.

Jak widać, Browar w Żywcu posiada wieloletnią tradycję i od lat cieszy się niezmiennym uznaniem, bowiem Piwo Żywieckie smakuje wybornie, zwłaszcza chłodzone w trakcie upalnego lata, a smakosze tegoż trunku w zależności od upodobań mają do dyspozycji piwo butelkowe i puszkowe, chociaż chyba najlepiej smakuje piwo z beczki. Na koniec warto jeszcze podkreślić to, iż dobre piwo ma także wartości lecznicze, gdyż szklaneczka trunku (oczywiście tylko jedna) wspaniale wpływa na pracę nerek.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18099 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/browar-w-zywcu/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/functions.php(3728): ob_end_flush() #2 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_h in /home/uov/public_html/wyprzedaz.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435